Plzeňský kraj
Mgr. Miroslava Sklenářová
Krajská koordinátorka podpory pedagogickým pracovníkům pracoviště NPI ČR v Plzni
Čermákova 18, 301 00 Plzeň
Tel.: +420 377 473 606
E-mail: miroslava.sklenarova@npi.cz
Petra Pecková
Koordinátorka podpory pedagogickým pracovníkům pracoviště NPI ČR v Plzni
Čermákova 18, 301 00 Plzeň
Tel.: +420 777 031 394
E-mail: petra.peckova@npi.cz
Mgr. Lucie Sichingerová
supervizní adaptační koordinátorka, Masarykova základní škola Plzeň, Jiráskovo náměstí 10, příspěvková organizace
E-mail: sichingerovalu@mzs.plzen-edu.cz
V Plzeňském kraji k prosinci 2020 žilo 42 070 cizinců (tj. 7,1% z celkového počtu obyvatel v regionu), což je čtvrtý nejvyšší podíl v celorepublikovém srovnávání (za Hl. městem Praha, Středočeským a Jihomoravským krajem). Nejvyšší zastoupení mají Vietnamci, Ukrajinci a Slováci, ale žijí zde i Bulhaři, Rumuni, Maďaři, Moldavané či Mongolové atd.
Počet dětí/žáků-cizinců v Plzeňském kraji ve školním roce 2022/2023: 8012 dětí/žáků cizinců
Celkový počet dětí/žáků-cizinců | Podíl z celkového počtu dětí/žáků v % | |
Mateřské školy | 1338 | 6,79 |
Základní školy | 5610 | 10,13 |
Střední školy | 1064 | 4,26 |
Školy určené k poskytování jazykové přípravy:
ZŠ – dle vyhlášky č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění školní docházky jsou určeny zřizovatelem ve spolupráci s krajským úřadem školy poskytující bezplatnou jazykovou přípravu, jejich seznam naleznete zde.
SŠ – dle vyhláška č. 13/2005 Sb., o středním vzdělávání a vzdělávání v konzervatoři, ve znění účinném od 1. 9. 2022 jsou určeny krajským úřadem, jejich seznam naleznete zde.
Plzeňský kraj – zasíťované organizace – seznam spolupracujících organizací v kraji, které poskytují služby v oblasti integrace.
Aktuality z kraje
Vzdělávací programy NPI Plzeň
Další informace poskytované Krajským centrem podpory v Plzni
Na základě zkušeností NPI ČR, krajského pracoviště Plzeň s touto problematikou doporučujeme: NPI ČR, krajské pracoviště Plzeň také nabízí pravidelné Konzultace ke vzdělávání dětí/žáků-cizinců, které jsou pro školy zdarma. Konají se každou 1. středu v měsíci od 14 do 17 hodin, přesný čas je nutné předem rezervovat na adrese miroslava.sklenarova@npi.cz.
- Aktuální nabídku jazykových kurzů Centra na podporu integrace cizinců vám sdělí pracovník Centra na telefonním čísle 377 223 157 nebo e-mailu icplzen@suz.cz. Kurzy jsou realizovány v rámci celého kraje.
- Poradna pro cizince, Diecézní charita Plzeň pořádá kurzy češtiny pro děti i pro dospělé. Aktuálně jsou realizovány on-line přes aplikaci ZOOM. Bližší informace zde https://www.dchp.cz/jak-pomahame/v-plzenskem-kraji/poradna-pro-cizince/aktivity/
- E-learningové kurzy češtiny vhodné pro starší žáky-cizince najdete zde:
- Odkaz na online kurzy v 50 cizích jazycích: http://www.goethe-verlag.com/book2/
- Online překladač (24 jazyků): https://www.deepl.com/translator
- K samostudiu českého jazyka (i jiných jazyků) je možné využít i aplikace do telefonu, více např. na https://chip.cz/temata/nejlepsi-aplikace-pro-skolaky/
- Webináře na téma vzdělávání dětí/žáků-cizinců:
- Společnost META, o.p.s. nabízí metodickou podporu pedagogickým pracovníkům http://www.meta-ops.cz/sites/default/files/letak_poradenstvi_skolam_0.pdf a metodické a výukové materiály – http://www.meta-ops.cz/metodicke-a-vyukove-materialy. Více o zahraničních vzdělávacích systémech najdete na https://www.inkluzivniskola.cz/kdo-jsou-nove-prichozi/zahranicni-vzdelavaci-systemy.
- Příklady PLPP a IVP pro žáky s odlišným mateřským jazykem (OMJ) – https://digifolio.rvp.cz/view/view.php?id=10466.