Ozvěny konference Přijímáme, začleňujeme a vzděláváme děti/žáky cizince IV

Konference Přijímáme, začleňujeme a vzděláváme děti/žáky cizince IV proběhla online dne 15. 10. 2020.  Všem účastníkům děkujeme za zapojení do diskuze a kladné ohlasy, které nám dávají energii do další práce:).

Na konferenci promluvil zástupce MŠMT Mgr. Svatopluk Pohořelý o nově připravovaném systému podpory dětí žáků cizinců či s odlišným mateřským jazykem v ČR. Dále jsme vyslechli příspěvek na téma připravovaného kurikula češtiny jako druhého jazyka pro základní povinné vzdělávání a orientačního nástroje pro určení znalosti českého jazyka Mgr. Alice Kourkzi. Byla představena též nabídka NPI ČR v oblasti podpory pedagogů, kteří se věnují dětem/žákům cizincům či s odlišným mateřským jazykem.

V druhém dopoledním bloku byly představeny strategie jak podporovat děti/žáky cizince a s odlišným mateřským jazykem v době uzavření škol, a to konkrétně pro předškolní vzdělávání přednesla prezentovala svoje zkušenosti pro MŠ Mgr. Radana Mikšová, ředitelka MŠ Srdíčko v Praze 12, základnímu vzdělávání se věnovala Mgr. Tereza Martínková, ředitelka ZŠ Curieových v Praze 1 a SŠ možnosti podpory pro žáky SŠ představila Mgr. Michaela Jiroutová, META o.p.s.

Všechny příspěvku byly zaměřeny zejména na předání informací využitelných v praxi v této nelehké době.

Na stránce konference jsme pro Vás připravili sestřihané záznamy vystoupení jednotlivých řečníků a jejich prezentace.

Děkujeme všem přednášejícím za jejich spolupráci a nasazení a těšíme se, že se snad v budoucnosti potkáme i osobně:). V roce 2021 se opět těšíme na setkání na konferenci Přijímáme, začleňujeme a vzděláváme děti/žáky cizince V, kterou pro Vás připravíme.